Увага! Автор статті не несе відповідальності за зіпсовану Вами техніку!
Дана стаття призначена лише для ознайомлення з процесом ремонту, і в жодному разі не являється інструкцією! Ви самі відповідаєте за свої дії, навіть якщо Ви будете використовувати цю статтю, як посібник з ремонту навушників, шанси на невдалий результат дуже значні. Якщо Ви не володієте навичками, необхідними для якісного ремонту навушників, радимо Вам відмовитись від самостійного ремонту та довірити цю справу нам!

Koss PortaPro - без перебільшення легендарна модель, яка завоювала собі шалену популярність серед любителів подорожувати з музикою. Вони зручні, легкі, надійні, компактні, дуже пристойно звучать. Їх дуже часто називають "автоматом Калашнікова серед навушників" за простоту і надійність конструкції, яка залишається незмінною з далекого 1984 (!) року, а на її основі випускались різні модифікації та моделі (Koss PortaPro Junior, Koss SportaPro, Koss KSC-75), а також безліч підробок різної якості - від відверто жахливих до тих, які майже неможливо відрізнити від оригіналу.

Та якими б легендарними і надійними не були ці навушники, рано чи пізно вони виходять з ладу, і тоді ми задумуємось про ремонт Koss PortaPro. Дана модель не відрізняється якимись специфічними несправностями, натомість основною відзнакою Koss PortaPro є просте обслуговування, завдяки чому більшість ремонтів у вправного майстра можуть зайняти 10-15 хвилин! Отже, в даній статті ми розберемо, які несправності характерні для Koss Porta Pro, та як їх швидко і ефективно усувати.

Проблеми з кабелем (шнуром)

Яким би міцним і надійним не був кабель навушників, і як обережно Ви б ним не користувались, рано чи пізно доведеться займатись його ремонтом чи заміною. Це стосується не тільки PortaPro, а всіх навушників, де є кабель:) Часті перегинання в одних і тих самих місцях, раптові смикання, змотування/розмотування кабеля при транспортуванні навушників, користування навушниками на морозі - все це призводить до поломки. Проблеми з кабелем складають мабуть 80% всіх несправностей даної моделі.

Як це проявляється? Відсутність звуку в одному з навушників (рідше у двох відразу), або глухий звук із сильними спотвореннями. Часто при деформуванні кабеля можна "спіймати" вдале положення, і звук з'явиться, але зафіксувати кабель в такому вигляді непросто, адже він буде дуже чутливий до будь-яких деформацій у місці обриву.

Найшвидший спосіб, щоб переконатись, що несправність дійсно полягає в кабелі - це перевірити динаміки. Щоб зняти динамік, його потрібно покрутити навколо власної осі, тягнути і підважувати викруткою чи іншими предметами не потрібно! Легкий поворот, і динамік у Вас в руці! Потім обережно знімаємо кришечки, які прикривають місце пайки. Тут головне не поспішати, поступово підіймати з кожної сторони, можна скористатись плоскою викруткою.

Динаміки безпечно демонтовані, жодних пошкодженьБудьте обережні, знімаючи амбушури, щоб не пошкодити шипи, які їх фіксуютьАкуратно вставляємо плоску викрутку під кришечкуОбережно повертаємо викрутку на 90 градусів. Потім повторюємо процедуру з іншої сторони

Тепер можна перевірити динамік за допомогою мультиметра: "стаємо" щупами мультиметра на крайні контакти в режимі вимірювання опору. Прилад повинен показати опір в межах 65-75 Ом (для оригінальних Koss PortaPro. Копії можуть показувати інше значення, як правило в районі 30 Ом) Якщо динаміки в порядку, то винуватцем поломки є провід.Якщо прилад "зашкалює" (показує цифру 1 на табло), скоріше за все динамік доведеться замінити.

Прилад показує 69 Ом, отже котушка динаміка в порядку

Частіше за все провід обривається поблизу штекера. В таких випадках потрібно відрізати провід на відстані 2-4 см від штекера, зачистити і підготувати кінець проводу для пайки, і припаяти новий розбірний штекер, або оригінальний заводський. Варіант з розбірним штекером надійніший, займає менше часу, і виглядає набагато краще.

Якщо Ви не впевнені, чи провід пошкоджено саме біля штекера, не поспішайте його відрізати, спочатку краще перепаяти кабель на вході в кожен навушник, адже часто провід обривається саме там. Ця дія в жодному разі не зашкодить, і якщо все зробити акуратно, це ніяк не відобразиться на зовнішньому вигляді та технічному стані навушників. Для цього потрібно від'єднати динамік від дуги, зняти кришку, перевірити динаміки, відрізати провід на відстані 2-3 см від місця його входу під кришку, і припаяти його знову. Не забувайте про полярність динаміків і будьте обережні! Якщо ви зламали кріплення кришечок, не приклеюйте їх клеєм на основі ціанакрилату (суперклей)! Після пайки збираємо все у зворотній послідовності.

Після цього можна спробувати підключити навушники до джерела звукового сигналу. Якщо проблема залишилась, можна з ймовірністю 90% сказати, що обрив біля штекера. У всіх інших випадках провід обривається на Y-розгалуженні, або в інших місцях.

З роками, особливо при користуванні навушниками у холодну погоду, кабель Koss PortaPro сильно твердне ("дубіє"), втрачає еластичність, розтріскується. В такому випадку найоптимальнішим варіантом є повна заміна проводу. Для даної моделі можна підібрати провід на будь-який смак, в тому числі з мікрофоном, регулятором звуку, в нейлоновому оплетенні і т.д. До речі, будь-які проблеми з проводом (в тому числі й обрив біля штекера) стовідсотково вирішуються його заміною:) Тому цей варіант завжди прийнятний.

Несправний динамік Koss PortaPro 

Несправність динаміка може проявлятись по-різному, наприклад повною відсутністю звуку (обрив котушки динаміка), сильними спотвореннями (пошкодження дифузора та ін.), "хрипами" на високій гучності, особливо на низьких частотах (зношування та ін.), тріском, шумами при відтворенні (засмічення порожнини динаміка і поверхні дифузора) і т.д.

Оскільки тип конструкції динаміка Koss PortaPro відкритий, то часто в його порожнину потрапляють пил, бруд та інші сторонні включення, які при відтворенні музики можуть створювати шуми, потріскування та інші посторонні звуки. Якщо пил потрапив всередину динаміка, почисити його надзвичайно складно, оскільки дуже великий ризик розірвати діафрагму (дифузор) або котушку. Тому в таких випадках найдоречніше замінити динамік.

Також буває, що бруд пил і волосся потрапляють під кришку динаміка, накопичуються там, і це також може додавати неприємні звуки і артефакти, але в цьому випадку замінювати динамік не обов'язково, можна просто обережно все почистити. Для цього потрібно зняти динамік з дужки, а потім зняти кришку, яка прикриває дифузор. Це можна зробити за допомогою плоскої викрутки, найголовніше - не забувайте про обережність, адже під кришкою розміщений дифузор, який дуже легко пошкодити! На фото нижче динаміки, у яких через забрудення були чутні посторонні звуки на високих рівнях гучності. Після чистки все прийшло в норму.

Через забруднення динаміків звук спотворювавсяПісля чистки динаміки зазвучали як нові!

При складних несправностях динаміка, як наприклад, обрив котушки чи пошкодження діафрагми, динамік необхідно замінити. Це робиться дуже просто, коротка інструкція приведена трохи вище. Отже, легким поворотом знімаємо динамік, знімаємо кришку над проводом, відпаюємо провід від динаміка, припаюємо його до нового динаміка, і збираємо все у зворотній послідовності. Приклеювати кришечки, особливо суперклеєм, немає необхідності, це навряд додасть надійності, а от повторний ремонт буде значно ускладнений. Якщо Ви боїтесь загубити кришечки, можна їх легенько прихватити звичайним "Моментом" чи "Глобусом".

Якщо Ви зламали "грибок", за допомогою якого динамік кріпиться до дужки, можете спробувати використати гвинт такої ж конфігурації і за допомогою клею або різьби (чи того й іншого) зафіксувати його на місці. Іноді "грибок" вдається відновити за допомогою плавлення його залишків, але це вдається далеко не завжди. В крайньому випадку можна замінити весь динамік, хоч це і прикро - купувати новий динамік замість робочого через кріплення.

Зламалась дуга Koss PortaPro

Механічні поломки, пов'язані з дугою у даної моделі - велика рідкість, і як правило, вони є результатом застосування грубої сили при спробі ремонту, або необережного користування. Часто люди, намагаючись зняти динамік, просто тягнуть його, чи підважують викруткою, і в результаті ламають кріплення, в яке він вставляється. Мушу зазначити, що кріплення це дуже міцне, і зазвичай витримує навіть такі "вандальні" дії користувачів, але не завжди.

Будь-які механічні несправності вимагають креативності і нового підходу в кожному випадку, тому тут потрібно діяти залежно від ситуації. Зламане кріплення динаміка можна відновити, якщо збереглись всі відаламані частини. Якщо кріплення дуже пошкоджене, або Ви загубили одну з його половинок (як правило відламується одна з двох половинок, які фіксують динамік), бажано замінити дужку. Не приклеюйте динамік до дужки, це може погано повпливати на комфорт при прослуховуванні, і може зіпсувати "грибок", на корпусі динаміка за допомогою якого він кріпиться до дуги.

Поломки в районі самої дуги трапляються досить рідко, і автор статті з такими не стикався за 2 роки, хоча ця модель буває в ремонті мінімум раз на тиждень, а не рідко і в кількості 3-4 шт. за день.

В будь-якому разі, дугу завжди можна замінити, це робиться швидко і безболісно: по черзі знімаємо і встановлюємо на нову дугу кожен динамік (по черзі - щоб не сплутати лівий і правий динаміки :) ). Простіше нікуди!

Крамер мод Koss PortaPro

Koss PortaPro - популярна модель не лише серед меломанів і любителів портативної музики, але і серед маломанів і любителів портативної музики, у яких завжди "чешуться руки" удосконалити конструкцію :). Саме такі люди постійно модифікують навушники, щоб досягти покращення звукових параметрів, або просто щось змінити, "освіжити звучання" і т.д.

Багато з них помітили, що розкрити повний потенціал звукових випромінювачів PortaPro заважають пластикові кришки над дифузорами, у яких зроблені достатньо вузькі прорізи. Саме ці прорізи і поролонові амбушури, на думку експериментаторів, сильно глушать верхні та середні частоти, через що спостерігається надлишок басу, який переважає в частотному діапазоні. Що вони пропонують? Максимально збільшити площу прорізів у кришці, і замінити поролонові амбушури на щось, що не буде перешкоджати проходженню звуку до вуха слухача, або вирызати у поролонках отвори дыаметром 30мм по центру (деякі ентузіасти радять замість амбушур одягти на динаміки резинки для волосся:) ). Нижче приведено кілька фотографій конструкцій, реалізованих користувачами.

Крамер мод Koss PortaPro. джерело:Head-Fi.orgКрамер мод Koss PortaPro. джерело:Head-Fi.orgКрамер мод Koss PortaPro. джерело:github.com

Як виявилось, такі зміни незначно впливають на АЧХ навушників, ознайомитись з результатами досліджень можна на сайті DIY Audio Heaven.

Вимірювання і дослідження, це звісно дуже добре, але все ж хотілося б перевірити ефект чи його відсутність на власні вуха. За кілька років практики, у мене назбиралось кілька "зайвих" кришок динаміків, які міг принести в жертву експериментам. За допомогою міні-елекетродрелі Welleman VTD-H02 з набором насадок, я без проблем модифікував кришку, як рекомендується у численних статтях про Крамер Мод, а також замінив поролонову амбушуру на дещо іншу, з замінника шкіри, з отвором у центрі. Отвір затягнутий тоненькою тканиною, що безумовно піде на користь настільки відкритому динаміку і захистить його від забруднень. Результати роботи Ви можете побачити на фото нижче.

Крамер мод для моїх Koss Porta Pro

Я свідомо модифікував лише один з динаміків, а інший залишив у "стоковому" стані, для того, щоб ефект було легко вловити і відчути. Насправді певні зміни відчуваються, перше, що я помітив - звук з модифікованого каналу явно гучніший, чіткіший, можливо трошки краще пропрацьовуються високі частоти. Описувати звук словами достатньо непросто, але Ви маєте можливість почути різницю на власні вуха при зустрічі. Для цього зв'яжіться зі мною за контактими даними, які Ви можете знайти на сайті. Якщо Вам сподобається звук навушника з Крамер Модом, Ви зможете замовити таку модифікацію для своїх навушників, це займе небагато часу, адже я припас кілька модифікованих кришок для такого випадку:)

Підготовані кришки дозволять модифікувати Koss Porta Pro в стислі терміни

Підсумки

Підсумовуючи написане вище, хочу виразити ще раз своє захоплення даною моделлю портативних навушників. Вони дуже прості у використанні та технічному обслуговуванні. У більшості випадків ремонт у вправного майстра займає близько 20-30 хв, а деякі користувачі можуть навіть самі здійснювати ремонт в домашніх умовах, жодного дорогого чи дефіцитного обладнання для цього не потрібно, головне бути уважним і обережним.

Існування так званого Крамер Моду і присутність ефекту від нього зовсім не вказує на недоліки конструкції, скоріше це можливість освіжити звучання улюблених навушників, адже за багато років прослуховування будь-хто захоче щось змінити. А чому б і ні, якщо конструкція дозволяє і це?

Joomla Plugins
4.8571428571429 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.86 [7 Голоса (ів)]

Приєднуйтесь!